Polska firma pomaga w stworzeniu w pełni sprawnej, jeżdżącej repliki Bugatti 57 S.C. Co w tym niezwykłego? Samochód zostanie wydrukowany na drukarce 3D, a całość powstaje według trójwymiarowego skanu małego modelu.

Obiecałem sobie, że nie będę zaśmiecał tego bloga reklamami i informacjami prasowymi, ale ta historia zauroczyła mnie tak bardzo, że nie miałem wyboru. Jak się okazuje, w erze technologii skanu i druku 3D wystarczy mieć na półce mały model auta, żeby stać się właścicielem jeżdżącego samochodu – Steamborg.

Pewien zamożny biznesmen, którego stać na ekstrawaganckie zabawy, założył się z przyjaciółmi,że stworzy replikę kultowego samochodu. Wziął pod lupę i to dosłownie – nie byle jaki model: sławne Bugatti 57 S.C. Dosłownie, gdyż jako miłośnik aut pięknych i ekskluzywnych posiada w swojej kolekcji model Bugatti w skali 1:18 wykonany przez producenta tej marki.

Model został dopracowany w niemalże wszystkich szczegółach i jest dokładnym odwzorowaniem prawdziwego samochodu. Posiada skórzaną tapicerkę, elegancko wykonaną kierownicę, idealnie spasowane drzwi z oryginalnymi klamkami, misternie dopracowane lusterka i masę imponujących detali również pod maską. Silnik jest również dokładnym wzorem machinerii, którą posiada prawdziwe Bugatti.

Bugatti Typ 57 to jeden z najdroższych samochodów świata. Zaprojektowany przez tragicznie zmarłego syna Jeana Bugatti samochód wyprodukowano w ilości 710 egzemplarzy. Cena jednego z aut wynosi ponad 30 milionów dolarów.

To kosztowne cacko ma stanowić wzorzec do odtworzenia w jak najdrobniejszych szczegółach repliki samochodu, który po wielu złożonych procesach zostanie wydrukowany w 3D. Pomysł fascynujący, wymaga jednak sporego nakładu pracy i zaangażowania kilku ekip, począwszy od wykonania skanów 3D poszczególnych elementów samochodu, opracowaniu i połączeniu tych skanów, stworzeniu możliwie wiernej repliki modelu 3D, a następnie staranne poddanie ich procesowi wydruku. Finalne dopracowanie powstałego modelu samochodu to już oddzielny temat. Czy warto podjąć taki wysiłek?

Najśmielszym zamysłem pomysłodawcy jest jednak sprawienie, aby stworzony model jeździł. Nieistotne wprawdzie jaką prędkość zdoła osiągnąć, kluczowym założeniem jest to, że drukowane auto 3D ma ruszyć z miejsca.

Czy i tym razem przedsiębiorczy biznesmen zrealizuje swój zamysł i spełni marzenia?

Pierwsze kroki już podjął zwracając się do firmy 3D Master z prośbą o przygotowanie skanów tego niezwykłego samochodu. Ekipa 3D Master z wielkim entuzjazmem podjęła się realizacji tego projektu zgodnie z mottem firmy: od pomysłu do realizacji. Wszelkie innowatorskie pomysły są zawsze wielką gratką dla firm spod znaku 3D.

Zadanie  polegało na optymalnie dokładnym odwzorowaniu poszczególnych części modelu auta. Do tego celu wykorzystano skaner ręczny 3D marki Artec. Model Spider znakomicie sprawdza się jako skaner do uchwycenia wszystkich detali.

Kolejny etap prac to idealne połączenie skanów 3D przy pomocy programu Artec Studio 10. Dane uzyskane ze skanów zostaną szybko i efektywnie opracowane, a następnie przekształcone w model 3D.

Piękny klasyk ożywa na nowo, a dzięki nowym technologiom 3D znowu będzie o nim głośno. Trzymamy kciuki za realizację projektu.

Więcej na: http://www.3dmaster.com.pl/47-nowoci/246-bugatti-wydrukowany-w-3d

Źródło: 3D Master