Jak steampunk sprawdziłby się w polskiej przestrzeni? Odpowiedź na to znalazła Sonia Jach, studentka Politechniki Łódzkiej, której pracą dyplomową jest trójwymiarowa wizja łódzkiego Placu Wolności w wersji parowo-fantastycznej.

Plac Wolności to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Znajduje się tuż obok popularnej ulicy Piotrkowskiej. Już sam w sobie jest trochę steampunkowy, ponieważ jego historia sięga 1823 roku.

Kilka lat później postawiono tam ratusz i kościół, a od 1867 roku stoi tam budynek dzisiejszego Muzeum Archeologicznego. Mało tego, tramwaje zaczęły tam jeździć przed końcem XIX wieku. Potem historia placu zaczyna robić się dieselpunkowa, bo nazwę nadano mu po zakończeniu I wojny światowej a w 1930 roku postawiono tam pomnik Tadeusza Kościuszki. Ten jednak nie dotrwał do czasów współczesnych, bo został zburzony przez Niemców. Obecnie podziwiać możemy rekonstrukcję z 1960 roku.

Celem projektu dyplomowego było stworzenie pozwalającej na eksplorację wirtualnej lokacji, przy wykorzystaniu narzędzi stosowanych przy produkcji dzisiejszych gier komputerowych. Dodatkowo projekt miał ukazać możliwości wykorzystania lokalnego dziedzictwa, i jego interpretacji, oraz zastosowania go z zamysłem budowania lokalnej świadomości, rozpoznawalności obiektów i kryjących się za nimi wartości.

No dobra, ale co z tym Teslą? Słynnego wynalazcę w miejsce Kościuszki wymarzyła sobie Sonia Jach. Studentka Politechniki Łódzkiej, jako pracę dyplomową stworzyła wirtualną wersję tego miejsca, ale podrasowaną o steampunkowe elementy. Jak tłumaczyła w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim”, swój Plac Wolności wzorowała na historycznych zdjęciach, a od siebie dodała bardziej wybajerowane rzeczy.

Stworzenie funkcjonalnego poziomu, reprezentującego charakterystyczną dla Łodzi zabudowę, wymagało wymodelowania unikalnych obiektów trójwymiarowych oraz ich oteksturowania. Ponadto konieczne było opracowanie elementów środowiska pozwalających na budowę lokacji według sporządzonej koncepcji.

Internautom udostępniono na razie tylko screeny z projektu, ale wszystko wskazuje na to, że autorce dzieło się udało. Jej pracę nagrodził marszałem województwa w konkursie na najlepsze prace dyplomowe związane z dziedzictwem Łodzi. W ten sposób dyplom przyniósł jej 2 tysiące złotych.

Projekt Sonii Jach jest w pełni interaktywny. Na targach UNIT9 VR Challenge można było przetestować go na goglach VR i niemal dosłownie przenieść się do Łodzi wieku pary. Na razie jednak nic nie wskazuje, aby w tej formie został udostępniony szerzej.

Więcej informacji znajdziecie w portfolio autorki.