Już w połowie kwietnia odbędzie się kolejna edycja konwentu miłośników Fantastyki Pyrkon w Poznaniu. Na co uwagę powinni zwrócić fani steampunka, dieselpunka i fantastyki retro?

Program tegorocznego konwentu Pyrkon 2016 jest bardzo bogaty, niestety elementy steampunkowe to zaledwie promil wszystkich atrakcji. Mimo wszystko postanowiliśmy zebrać dla was najciekawsze z jego elementów, które chociaż odrobinę zahaczają pod nasz ulubiony styl.

Pyrkon 2016: wybrane elementy programu

 • Fanów „Wolsunga” na pewno ucieszy wiadomość o prelekcjach prowadzonych przez Michała ‚Puszona’ Stachyrę, właściciela wydawnictwa Van Der Book i m.in. wydawcę Magii i Miecza
 •  Za co kochamy XIX wiek i Steampunk?
  So, 9 kwietnia, 17:30/Sylwia „Czarny kot” Brzostowska
  Prelekcja o tym, za co można zakochać się lub za co już się kocha XIX wiek lub/ oraz Steampunk. Prześledźmy razem niezwykłe wynalazki, rzeczy, książki itd., które często są bardzo zaskakujące, ale to dzięki nim nasza miłość może rozkwitnąć, a także dowiedzmy się czy i które osoby mogą wpłynąć na zakochanie się w tym wieku oraz stylu.
 •  Interdyscyplinarnie o gorsetach. Panel dyskusyjny
  Nd, 10 kwietnia, 16:30/Michalina „Dax” Panfil
  Panel dyskusyjny poświęcony niezwykłemu elementowi garderoby: gorsetom. Znane w gorsetowym środowisku postaci podzielą się z nami swoją wiedzą na temat szycia, kupowania czy wiązania… Obalimy gorsetowe mity, przyjrzymy się historycznej drodze, jaką przebyły i zajrzymy na kwitnący rodzimy rynek gorseciarski. Zaprezentujemy przydatne wskazówki dla początkujących oraz ciekawostki dla zaawansowanych.
 •  Pulpowi herosi podbijają świat!
  Nd, 10 kwietnia, 17:00/Łukasz „Gustaw” Śmigiel
  Ta prelekcja jest hołdem dla bohaterów zrodzonych dzięki pulpowym magazynom sprzed niemal stu lat. Ile kobiet miał Sherlock Holmes? Czy Doc Savage był prototypem Supermana? Ile z Conana Barbarzyńcy ma w sobie Solomon Kane i dlaczego John Carter powinien wystąpić w Gwiezdnych Wojnach? Na te i wiele wiele innych pytań odpowiemy sobie w czasie wykładu o bohaterach, którzy zrewolucjonizowali kulturę popularną.
 •  Necronomicon dla początkujących kultystów
  Nd, 10 kwietnia, 10:00/Małgorzata „Averal” Lauks-Jaraczewska
  H. P. Lovecraft jest pisarzem, którego dzieła są inspiracją dla wielu współczesnych twórców, nie tylko tych związanych z prozą, ale też autorów gier, scenarzystów i muzyków. Na jego twórczości opiera się wielkie uniwersum, pełne przerażającej, przedwiecznej grozy, z którą nie każdy ma ochotę mierzyć się osobiście. To spotkanie dedykowane jest wszystkim początkującym kultystom, którzy chcą zapoznać się z panteonem Wielkich Przedwiecznych, ich najstraszliwszymi sługami i dowiedzieć się, w których książkach, opowiadaniach i grach znajdą najbardziej skuteczne inkantacje.
 •  Pokazy gry bitewnej Bogowie wojny – Napoleon
  So, 9 kwietnia, 11:00/Maciej „Torgill” Molczyk
  Wśród gradu armatnich kul, gdy ziemia trzęsie się od szarż ciężkiej jazdy, czy znajdziesz odwagę poprowadzić swoją armię do zwycięstwa? Obejmij dowodzenie i odkryj w sobie talent na miarę Napoleona! „Bogowie wojny – Napoleon” to historyczny system bitewny pozwalający na rozgrywanie walk w okresie wojen napoleońskich. Jego głównym celem jest umożliwienie stoczenia olbrzymich bitew, zgodnych z charakterem epoki, przy użyciu stosunkowo niewielkiej ilości figurek. Gracze nie zajmują się taktyką poszczególnych batalionów, ale koncentrują na dowodzeniu całymi dywizjami i korpusami, niczym prawdziwy wódz naczelny. Ruszaj na pole bitwy i poprowadź swoją armię do zwycięstwa!

Festiwal Fantastyki Pyrkon zaczyna się w piątek 08.04.2016 r. o godzinie 12:00, a kończy w niedzielę 10.04.2016 r. o godzinie 19:30.