Krzysztof Piskorski, autor pamiętnej „Zadry” powrócił z nową, steampunkową książką „Czterdzieści i cztery” sam autor określa jako slavicpunk z elementami… mickiewiczpunku. Niedługo nasza recenzja, a już dziś można zapoznać się z fragmentami lektury.

Fragment udostąpniłą strona LubimyCzytać.pl

Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji.

„Małe ogłoszenie dla lubiących steampunk w literaturze. W tym tygodniu oficjalną premierę ma moja powieść „Czterdzieści i cztery”. To historia rozgrywająca się w alternatywnej Europie roku 1844, w której dziwna technologia zderza się ze słowiańską magią oraz epoką powstań, wielkiej emigracji oraz narodowych wieszczów. Na pewno jest tam sporo „punku” – tylko nie wiem czy to bardziej slavicpunk, steampunk, etherpunk czy mickiewiczpun” – pisze sam autor.

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast…

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju.