„Zadra” Krzysztofa Piskorskiego wróci do księgarni, w nowej szacie graficznej, pod skrzydłami nowego wydawnictwa i ze zmianami w tekście.

Ubiegłoroczne „Czterdzieści i cztery” okazało się kontynuacją lepszą pod każdym względem od pierwowzoru. Piskorski nie ma jednak zamiaru skazać swojej oryginalnej dylogii na zapomnienie. Już w marcu „Zadra” wróci na półki księgarni w odświeżonej wersji.

Co najbardziej zwraca uwagę, to brak jakichkolwiek cyferek na okładce. Wszystko wskazuje na to, że oba tomy zostaną zamknięte w jednym grzbiecie. Wspomina się też o zmianach w tekście. Czy chodzi o poszerzenie treści, czy jedynie o drobne korekty – dowiemy się prawdopodobnie dopiero po premierze.

Nowy wydawca pisarza skorzystał z okazji, aby nadać „Zadrze” szatę graficzną spójną z „Czterdzieści i cztery”. Wielka szkoda tylko, że wspaniałe ilustracje Tomka Marońskiego ustąpiły miejsca banalnemu kolażowi z Photoshopa. Niemniej – czekamy i jesteśmy niecierpliwi.

Kamień węgielny polskiego steampunku, nominowana do wielu literackich nagród Zadra, powraca po latach w nowym, rozszerzonym, jednotomowym wydaniu.

Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę Czterdzieści i cztery, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie polskie fantastyki nagrody – im. Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego.

Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret.

Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć.

Zobacz też