Filmy Karela Zemana są stosunkowo mało znane. Wielka szkoda, ponieważ czechosłowackiego filmowca śmiało można uznać za jednego z ojców steampunku.

Na kilka tygodni opuściłem łamy „Ilustrowanego Kuryera Parowego”, ale uwierzcie, że przez ten czas nie próżnowałem. Na dowód zapraszam was do lektury krótkiego sprawozdania z wizyty w jednym z najbardziej inspirujących miejsc na steampunkowej mapie świata, dodatkowo znajdującego się rzut beretem od Polski. Mowa o Muzeum Karela Zemana w Pradze.

Steampunk narodził się w Czechosłowacji. Serio!

Jeżeli nazwisko Zemana nic wam nie mówi śpieszę z wyjaśnieniem. Otóż, na długo zanim na ekranach zagościły przygody Adeli Blanc-Sec, czy Steamboya i na długo zanim K.W. Jeterowi przyszło do głowy nazwać cokolwiek steampunkiem, branża filmowa kładła już solidne fundamenty pod fantastykę w wiktoriańskim klimacie. Nie działo się to jednak w Hollywood, ani w Paryżu.

Pierwszy prawdziwie steampunkowy film nakręcili w 1958 roku nasi południowi sąsiedzi! Cierpiąc na ograniczony budżet i brak doświadczonego zespołu, reżyser Karel Zeman musiał nadrabiać wszystko wyobraźnią. Tej mu na szczęście nie brakowało, a „Diabelski wynalazek”, na zachodzie znany pod bardziej wymownym tytułem „The Fabulous World of Jules Verne” do dzisiaj zachwyca widzów i największych filmowców. Do czerpania inspiracji z dorobku Czecha przyznają się m.in. Terry Gilliam i Tim Burton.

Zeman przekuł na taśmę filmową dziecięce marzenie o przeżyciu przygód z powieści Juliusza Verne’a. Założyciele praskiego muzeum poszli krok dalej i pozwolili gościom znaleźć się w świecie filmów Zemana.

Bardziej retro od steampunku? To tylko mamuty!

W niewielkim budynku znajdującym się w magicznym zakątku w cieniu Mostu Karola, tuż nad brzegiem Wełtawy przygotowano kilka pomieszczeń, szczelnie wypełnionych pamiątkami po filmowcu. Wchodząc wąskim korytarzem, na którego ścianach umieszczono najważniejsze informacje o dorobku Zemana i ciekawe materiały multimedialne, ciężko wywnioskować jaki będzie charakter wystawy, ale już pierwsza ekspozycja zapiera dech w piersiach. Jest poświęcona filmowi „Wyprawa w przeszłość” (oryg. „Cesta do pravěku1955 r). Obok stałej projekcji fragmentu filmu z mamutem, znaleźć można miniatury wykorzystane przy realizacji zdjęć, oraz pełnowymiarową dioramę prehistorycznego krajobrazu.

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w następnym pokoju, w którym przenosimy się na pokład łodzi podwodnej z „Diabelskiego wynalazku. Na samym początku witają nas standy z bohaterami filmu i iluminator, przez który oglądamy podwodną scenerię. Dwa kroki dalej i możemy stać się operatorem maszynowni potężnego okrętu, a także zobaczyć co dzieje się na powierzchni za pomocą peryskopu. Wszystkie ekspozycje utrzymane są oczywiście w charakterystycznym dla Zemana stylu imitującym XIX-wieczne ilustracje.

Jeśli podwodna przygoda to dla was za mało, to czemu nie wznieść się w przestworza? Już za rogiem czeka dokładna replika wprowadzanej w ruch siłą mięśni maszyny, którą mogliśmy przez chwilę zobaczyć w prologu filmu.

Baron Munchausen też jest

Kolejne ekspozycje dotyczą „Barona Munchausena” oraz całości dorobku Zemana. W pierwszej, poza kostiumami z filmu, można pobawić się perspektywą i zrobić zdjęcie na księżycu. W drugiej ciekawostką są wywiady z współczesnymi filmowcami na temat dorobku Czecha (wypowiada się m. in. Tim Burton).

To nie wszystko! Największa niespodzianka czeka na zwiedzających na samym końcu. Za sklepem z pamiątkami ukryty jest w pełni funkcjonalny green-box, dzięki któremu każdy może stać się bohaterem kluczowych scen z filmów Zemana.

Nie można ukryć, że największą frajdę w muzeum będą mieć dzieciaki. Mimo to uważam, że bez pociech również warto odwiedzić to miejsce. Na przykład, żeby uwolnić dziecko kryjące się w każdym z nas.

Muzeum Karela Zemana
Saský dvůr – Saská 3, 118 00 Prague 1
Malá Strana. Tuż obok Mostu Karola

Współrzędne:
50.086849, 14.407572‎
+50° 5′ 12.66″, +14° 24′ 27.26″