Ułani, sentymentalne pieśni z powstańczym zacięciem, do tego delikatny pogańsko-mitologiczny posmak, a wszystko w doskonale oddanej atmosferze dawnych lat. XIX wiek, dwudziestolecie międzywojenne i monumentalne projekty Stanisława Szukalskiego w tle.

Nasz dział muzyczny trochę się pokrył kurzem i nadszedł czas, żeby o nim przypomnieć. Nie chcę zapychać tej rubryki oczywistościami, takimi jak setne opracowanie twórczości Steam Powered Giraffe dlatego na początek proponuję projekt, który ze ścisłym steampunkiem nie ma nic wspólnego, za to idealnie udaje mu się przenieść słuchacza w czasy Mickiewicza i zrywów narodowościowych.

Ludola, jako zarys projektu zrodził się jeszcze Latem 2008 roku, paradoksalnie po przypadkowym odkryciu istnienia polskiego Krępulca. Wtedy padł pomysł, żeby zacząć tworzyć muzykę z pogranicza piosenki żołnierskiej i muzyki ludowej, z silnym naciskiem na anty-nowoczesne nastawienie – mówią o swojej muzyce autorzy.

Olsztyńska grupa Ludola to klimat retro w czystej postaci. Chociaż sami autorzy zapewne obraziliby się za próby łączenia ich twórczości z środowiskiem steampunka, to trzeba przyznać, że XIX-wieczną atmosferę przełożyli na dzisiejsze realia lepiej niż niejedna z kapel „świadomie” steampunkowych.

Oczywiście w tekstach Ludoli nie znajdziemy żadnej retrofantastyki. Zamiast tego, po włączenie którejkolwiek z płyt z głośnika popłyną patriotyczne piosenki z wyraźnie powstańczym zacięciem, ale bez nachalnego patosu i nadęcia. Warto zaznaczyć, że chociaż duża część dorobku zespołu to oryginalna twórczość, to Olsztyniacy równie chętnie sięgali po poezję z czasów do których nawiązują.  – Jakiś czas później i równie przypadkowo powstał pierwszy utwór do wiersza Krzysztofa Baczyńskiego („Elegia…”). Nie mniej jednak, projekt dojrzewał aż do 2011 roku, zarówno w warstwie muzycznej, jak i koncepcyjnej. Wtedy pojawiła się jego pierwsza (akustyczno-rockowa, z perkusją) mutacja, która jednak po kilku próbach odeszła w niebyt, a projekt przyjął obecną formę – wspomina Janek, frontman grupy.

W słowach piosenek znajdziemy nawiązania do XIX-wiecznych ułanów i Powstania Warszawskiego. Rozrzut czasowy jest więc spory – bardziej niż sądzicie, bo już nazwa została zaczerpnięta z quasi-mitologicznego dramatu „Krak: Syn Ludoli” Stanisława Szukalskiego, napisanego w dwudziestoleciu międzywojennym, a nawiązującego do mitycznych korzeni Słowiańszczyzny.

Dotychczas  pod sztandarem „Ludoli” ukazały się 3 albumy:

Przedwiośnie (2011)

8 żołniersko-ludowych piosenek prosto z brzozowego lasu, które zabierają wszystkich rozgoryczonych nędzą współczesnego świata nonkomformistów do minionej, lepszej epoki… i podsycają tęsknotę za nią. To ckliwa podróż w przeszłość i zarazem bagnet wymierzony we współczesność, we wszystkich jej aspektach. Na albumie wykorzystane zostały wiersze takich poetów jak m.in. Teofil Lenartowicz czy Krzysztof Kamil Baczyński.

„Odi profanum vulgus et arceo!”

Rogate czapki, rogate serca (2012)

Przedwiośnie minęło, pora opuścić ukochaną dziewoję i ruszyć na wojnę… Podjąć żywot samotnego żołnierza zagubionego wśród brzozowych lasów. To podróż w jeszcze dalszą przeszłość, z jeszcze ostrzejszymi bagnetami wymierzonymi we współczesność. Ludola zagłębia się w romantyczne tradycje Polski, z których możemy tylko czerpać naukę. Zostają zasiane ziarna tęsknoty, by przynieść plon smutku, lecz tym razem i garść nadziei…

“Są czasy kolosów i czasy miernoty”

Świat był piękniejszy tego lata (2013)

Album dedykowany jest bohaterskim uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944, walczących z niemieckim okupantem o wolność Ojczyzny. Płyta w regularnym pudełku, z 8-stronicową książeczką. 8 utworów o poświęceniu, trudzie i dumie, 35 minut muzyki.

“Cześć im i chwała”