Istnieją takie pomysły, które są jednocześnie całkiem logiczne i kompletnie szalone. Zastanówmy się np. nad połączeniem przygód Indiany Jonesa i Batmana. To w zasadzie wykonalne, ale przecież żaden zdrowy na umyśle producent tego nie zrobi. Na szczęście mamy fanów, którym żadne szaleństwo nie straszne.

Do obejrzenia na końcu wpisu.

„Indiana Jones and The Relic of Gotham” to tzw. fanfilm. Tym terminem określa się nieoficjalne i często całkowicie amatorskie filmy nakręcone dla zabawy – przez fanów dla fanów. Ponieważ takie obrazy powstają wyłącznie z miłości, często klimat oryginału oddają dużo lepiej niż komercyjne, kinowe hity (pełną listę fanowskich produkcji o Indy’m możecie przejrzeć tu). Nierzadko też realizowane są pomysły, na które nie odważyłoby się żadne duże studio. Tak jest w przypadku crossovera Indiany Jonesa i Batmana. Do tego w całość zamieszany jest Bob Kane… człowiek, który wymyślił Mrocznego Rycerza z Gotham.

 

Kiedy pierwszy raz usłyszałem tytuł, pomyślałem o sztampowym team-upie w stylu „Indy spotyka Batsa i razem spuszczają manto Jokerowi”. Wyobraźnia autorów okazała się zbyt bujna na taki schemat. Batman rzeczywiście się pojawia, ale nie odgrywa dużej roli. Ta przypadła… Bobowi Kane’owi. Tak! Osią wydarzeń jest nie kto inny, a sam twórca postaci Batmana (darujmy sobie szczegóły jego współpracy z Billem Fingerem). Historia stara się wyjaśnić, w jaki sposób Kane napisał pierwszy scenariusz do Batmana. Nie słuchajcie w historyjek o inspirowaniu się kryminałami z lat 30, czy innych bredni o intertekstualności! Jeśli wierzyć autorom fanfilmu, Kane znalazł wrota do innego wymiaru! Co się znajdowało za nimi możecie się domyślić.

 

Akcja zaczyna się w roku 1939. Podczas wędrówki w górach rysownik komików Bob Kane znajduje artefakt o niezwykłych mocach Tajemniczy przedmiot przenosi go w obce miejsce, gdzie zamaskowany mściciel walczy z roześmianym szaleńcem (brzmi znajomo?).  Po powrocie do domu nikt nie wierzy Kane’owi w jego przygodę. Chociaż nie ma dowodów, jego historia wzbudza zainteresowanie światowej sławy archeologa – Indiany Jonesa.

Pierwsze informacje o tym filmie pojawiły się gdzieś w połowie 2005 roku, niedługo potem pojawił się króciutki teaser i… nastała cisza. Wbrew pozorom autorzy nie odłożyli swojej twórczości na półkę. Wręcz przeciwnie, projekt, który miał byś kilkuminutowym zwiastunem zmienił się w pełny, półgodzinny film. W końcu, po trzech latach, w 2008 roku, panowie Finifter i Schile uznali, że dzieło jest gotowe do pokazania innym.

W tym samym czasie na ekranach kin minęły się „oryginalne” wersje obu postaci, tzn. „Mroczny Rycerz” i „Królestwo kryształowej czaszki”.  Oczywiście na tle kosztujących miliony blockbusterów, skromne dzieło fanów wygląda jak stare nagranie z wesela, ale trzeba przyznać, że klimat komiksowo-dieselowej przygody rozumieli dużo lepiej niż profesjonaliści.

 

Kostiumy Indy’ego i Jokera robią dobre wrażenie, ale na ich tle nienajlepiej wyróżnia się kostium Batmana, bardziej pasujący na imprezę halloweenową niż do filmu. Za to głos Batmana świetny jest. Podobnie jak wszelkie sceny bójek, które są zasługą choreografii i dynamicznego montażu.

TRoG powiela klasyczny schemat wydarzeń, nie zabrakło też kultowego „lotu przez mapę”. Szkoda tylko, że aktor grający Indy’ego zupełnie nie przypomina bohatera. Rekompensuje to świetny scenariusz. Jak na efekt pracy osób, które nigdy wcześniej nie kręciły żadnego filmu, dialogi są pomysłowe i dowcipne, a postaci na tyle sprawnie napisane, że trzyma się za nie kciuki.

Całkiem nieźle jak na fanfilm.

Indiana Jones and the Relic of Gotham from RPP Films on Myspace.

Ocena:

Indiana Jones and The Relic of Gotham (2008)
Reż. Brian Finifter, Ryan Schile

Fanom dieselpunku spodoba się: Bohater kina nowej przygody, bohater pulpowego komiksu

W skrócie: Od fanów dla fanów.