H.P. Lovecraft to jeden z ojców współczesnego horroru. Nie wszystkie jego dzieła są dostępne w polskich wydaniach. Teraz, dzięki zdeterminowanym wielbicielom samotnika z Providence, wszystkie jego teksty są do przeczytania za darmo online. Ze względu na wygaśnięcie praw autorskich jest to całkowicie legalne.

Strona www.lovecraft-stories.com to nowy serwis gromadzący wszystkie literackie dokonania H.P. Lovecrafta. Poza dostępnymi z poziomu przeglądarki internetowej opowiadaniami, prace dostępne są do pobrania jako pliki PDF, oraz do odsłuchania w formie audiobooków/słuchowisk radiowych. Według założycieli, związanych m. in. ze słynnym H.P. Lovecraft Historical Society, strona ma służyć jako darmowe i łatwodostępne źródło prac autora. Autozy storny nie pobierają za dostęp żadnych pieniędzy. Serwis nie wyświetla również żadnych reklam. To nie pierwsza próba stworzenia pełnego, internetowego zbioru prac Lovecrafta, jednak jak na razie jest to najlepiej wykonane i najbardziej nowoczesne archiwum tekstów związanych z Mitami Cthulhu i nie tylko.

Serwis jest w pełni zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych, a także posiada funkcję auto-zakładek, dzięki czemu kiedy przerwiesz lekturę, strona automatycznie przewinei zawartość do momentu, w którym skończyłeś czytać.

Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 tamże) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii (zwanej potocznie „mitologią Lovecrafta” lub „mitologią Cthulhu”).

Przeważająca większość twórczości Lovecrafta odnosi się do stworzonej przez niego „mitologii Cthulhu” (termin ten wprowadził już po jego śmierci pisarz August Derleth) – panteonu niewyobrażalnych istot, o boskich wręcz mocach, z innych światów. Sam Lovecraft mówił o „kosmicznym horrorze” – w którym strach wykracza poza racjonalne czynniki, gdy człowiek spotyka się z rzeczami, których nie jest w stanie objąć umysłem. Powracającym motywem jest bluźniercza księga „Necronomicon” napisana przez szalonego Araba Abdula Alhazreda (prawdopodobnie jest to pseudonim, który Lovecraft sam sobie nadał w młodości). Zawarte są tam tajemnice o pradawnych bóstwach, które kiedyś rządziły Ziemią i teraz czekają na moment, aby wrócić. Jednym z Wielkich Przedwiecznych jest Cthulhu – bóstwo śpiące na dnie oceanu.Akcja opowiadań dzieje się zazwyczaj w Nowej Anglii – północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych, który u Lovecrafta jest miejscem wciąż dzikim i niezbadanym, przesiąkniętym tajemnicą, i domem dla pradawnych kultów, których nie zniszczyły procesy czarownic. Pełno jest opisów wiktoriańskich, niszczejących domów w starych dzielnicach Providence i niezamieszkanych wzgórz za miastem. Lovecraft stworzył fikcyjne miasto w stanie Massachusetts – Arkham, którego głównym punktem jest równie fikcyjny Uniwersytet Miskatonic.