Jednym z problemów, z którym borykać muszą się steampunkowcy starając się nadążać za nowoczesnością jest bezguście dominujące we współczesnych designach. Na przykład smartwatche to bardzo wygodne wynalazki, które na pewno ułatwiłyby moje życie. Nie zdecydowałem się na kupno takiego sprzętu z bardzo snobistycznego powodu – te, dostępne w sklepach są okropnie brzydkie. Wreszcie jednak ktoś rozwiązał mój problem.

Hitem internetu stał się steampunkowy „bystrozegarek” Apple’a. Niestety, nie jest to oficjalny produkt giganta z Cupertino, a fanowska przeróbka jednego z majsterkowiczów z Etsy. Za projektem stoi projektant Jeremy Burnich, który modyfikacje do sklepowego sprzętu wykonał na drukarce 3D. Nie jest to jego pierwszy projekt w tym klimacie. Dla dodatkowych wrażeń estetycznych warto rzucić na jego portfolio.

Co ciekawe, do wydruku nie używał badziewnego plastiku, jaki kojarzy się z tą technologią, ale specjalnie przygotowanej miedzi! Zgadza się! Warto tu nadmienić, że nie był to pierwszy taki eksperyment. Budując swojego AppleWatcha, Burnich miał już za sobą przygody z drukowaniem z brązu czy srebra.

W przeciwieństwie do wielu internetowych „artystów” rzucających określeniem „steampunk” na prawo i lewo, Jeremy wykonał także kawał dobrej pracy u podstaw. Zanim zaprojektował obudowę, przejrzał projekty mnóstwa wynalazków z końca XIX wieku, poszukując odpowiedniego, industrialnego kształtu. W końcu stwierdził, że najlepszy będzie wzór oparty na zużytym, fabrycznym bojlerze. Ciężko tu się nie zgodzić.

Jeżeli pomysł ci się spodobał, możesz zamówić własny steampunkowy Apple Watch. Wystarczy znaleźć Jeremy’ego na Etsy. Koszt to niecałe 500 zł. Oczywiście cena dotyczy samej obudowy – zegarek musisz kupić na własną rękę.

Więcej zdjęć i informacji o inspiracjach, znajdziesz na stronie autorskiej projektanta.